0 Items

داستان وفا

در سال 1382 خورشیدی، فاطمه معتمدی، از حامیان همیشگی حیوانات، به فکر تأسیس نهادی غیردولتی برای حمایت از حقوق حیوانات افتاد و مقدمات گرفتن مجوز “کانون دوستداران حیوانات” را آغاز کرد.
برای کسی که از کودکی تاب دیدن رنج و درد حیوانات بی سرپناه و آزاردیده را نداشت، حمایت از حیوانات نمی توانست تنها به ثبت یک نهاد خلاصه شود، پس پا پیش گذارد، همزمان با اقدامات برای گرفتن مجوز کانون، با اختصاص قطعه‌‌ زمینی به وسعت 3000هزارمترمربع در هشتگرد‌ که اهدایی همسرش به او بود، کلنگ اولین پناهگاه حیوانات در ایران به زمین زده شد.
فاطمه معتمدی، با هزینه شخصی و کمک چند تن از دوستانش ساخت و ساز اولیه پناهگاه را آغاز کرد و درهای پناهگاه وفا در سال 1383 خورشیدی به‌‌‌ روی نخستین ساکنانش باز شد.
در ادامه مجوز “کانون دوستداران حیوانات” به تاریخ 11 مرداد 1384 از سوی وزارت کشور صادر شد و به این ترتیب پناهگاه وفا به عنوان زیرمجموعه ی “کانون” فعالیت های خود را به طور رسمی آغاز کرد.
هدف اولیه ی وفا کمک به سگ های آسیب دیده، توله های بی مادر و رسیدگی به موارد حیوان آزاری در منطقه بود، اما در عمل و در ادامه راه، از هدف اولیه فراتر رفت.

از کجا آمده ایم، به کجا رسیده ایم

“اولین ها” همیشه هموارکننده ی راه برای بعدی ها بوده اند.
برای وفا، اولین پناهگاه حیوانات ایران، که در زمان تأسیس با انبوهی از مشکلات روبرو بود، هیچ تجربه ی پیشینی وجود نداشت تا راهنمایش باشد. “وفا” بدون آب، برق، پشتوانه ی مالی و با نیروی انسانی محدود، می باید جاده ی ناهموار سال های نخست را می پیمود، اما چون هدف انسانی و والا بود، با تلاش و کوشش همان تعداد اندک، و با همان امکانات ابتدایی، توانست بر مشکلات غلبه کند و راهش را ادامه دهد.
*پناهگاه وفا که با 3000هزار مترمربع آغاز به کار کرد، امروزه به 7000مترمربع گسترش پیدا کرده است.

وفا تاکنون توانسته بیش از 5000 سگ را مورد رسیدگی و درمان قرار دهد

* “وفا” در حال حاضر شامل چند محوطه برای نگهداری و بازی سگ‌ها با تعداد زیادی لانه، ساختمان مخصوص توله‌ها و سگ‌های سالمند و بیمار، بخش رسیدگی‌های پزشکی‌، اتاق جراحی و ریکاوری، اتاق نگهبانی، اتاق مخصوص کارگران، اتاق مخصوص داوطلب های همیشگی‌، اتاق مخصوص داوطلبان کوتاه مدت، اتاق استراحت کارمندان، آشپزخانه، موتور خانه و سرویس بهداشتی می‌باشد.
*”وفا” که با چند ده سگ آغاز به کار کرد، امروزه خانه ی بیش از 600 سگ است و در طول حیاتش تاکنون توانسته بیش از 5000 سگ را مورد رسیدگی، درمان، عقیم سازی، واکسیناسیون و واگذاری قرار دهد.

بنیانگذار وفا کیست؟

فاطمه معتمدی متولد 1329 در قزوین، دارای لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی است. او هشت سال سابقه تدریس در دبیرستان دارد.
حیوان دوستی اش از کودکی در او شکل گرفت؛ زمانی که از دیدن ظلمی که به حیوانات می شد، رنج می کشید. گرسنگی، بی پناهی و آزار و اذیت به سگ ها و گربه های آواره او را شدیدا اندوهگین می کرد. او نسبت به رنج و درد دیگر حیوانات در کشتارگاه ها، باغ وحش ها، سیرک ها، صنایع پوشاک، آزمایشگاه ها و حیواناتی که در بارکشی از آنها استفاده می شد و یا مورد تیر شکارچیان قرار می گرفتند، بی تفاوت نبود، و از همین رو بود که از بیش از چهل سال پیش شیوه ی زندگی اش را در عدم خشونت به حیوانات انتخاب کرد و گیاهخوار شد.
پیش از اینکه در سال 1382 کانون دوستداران حیوانات را تأسیس کند، به طور انفرادی و با کمک برخی از دوستان، نسبت به عقیم سازی و غذارسانی سگ های محل سکونتش فعالیت داشت.
پس از تأسیس کانون، قطعه زمین اهدایی از سوی همسرش را برای تأسیس اولین پناهگاه حیوانات ایران در هشتگرد کرج اختصاص داد و با سرمایه خود پناهگاه وفا را در سال 1383 راه اندازی کرد.
وفا، اولین پناهگاه حیوانات در ایران، اکنون دو شعبه در هشتگرد و قزوین دارد.
فاطمه معتمدی، سال 1387 به خاطر حضور سه فرزندش در کانادا و آمریکا، به کانادا مهاجرت کرد. از آن زمان امور پناهگاه را از راه دور و با کمک کارکنان و داوطلبان وفا در ایران اداره می کند.
او پنج کتاب ترجمه کرده به نام های “فراوانی مطلق”، “ماجراهای شارلوت”، “چرا من”، “سلانه سلانه با حیوانات آشنا شویم” و “حیوانات را دوست دارید، خب که چی؟”.
معتمدی همچنین کتاب راهنمایی سازمان حمایت از حیوانات جهان (World Animal Protection-WAP) را ترجمه کرده است که به زودی منتشر می شود.

Share This